DBI

Dzień Bezpiecznego Internetu 2019

„Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata”.

W tym roku szkolnym podjęliśmy wyzwanie i zgłosiliśmy swoją inicjatywę.

• dla całej Rady Pedagogicznej (otrzymaliśmy cenne materiały).
  • dla Rodziców uczniów – CYBER Rodzice
  1. Szkoła przystąpiła do projektu naukowo-badawczeg MłodziCyfrowi.pl – tylko dla klas 7 i 8 ewentualnie 6.
  2. Wszyscy uczniowie klas 5, 6 i 7 przygotowali projekty w programie Sway dotyczące cyberzagrożeń i uzależnień.

przykładowa prace uczennicy:

przykładowe prace uczniów udostępnione na hasło:

• Uzależnienie od Internetu – link
  • Różne rodzaje gier – zalety, zagrożenia i uzależnienia – link
  • Internet rzeczy – link
  1. Wykorzystywanie i propagowanie materiałów edukcyjnych ze stony https://www.saferinternet.pl
  2. Uczestnictwo w zajęciach Kongresu Młodych Internautów.
  3. Nauczyciel uczestniczył w Konferencji DBI (Dzień Bezpiecznego Internetu).
  4. Zaraz po feriach, uczniowie klas 4 obejrzeli film Ralph Demolka. Specjalnie dla nas przed seansem została przeprowadzona prelekcja dotycząca zagrożeń związanych z Internetem.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2018

1. Zostało przeprowadzone szkolenie dotyczące cyberprzemocy (prowadzący p. Robet Turski). Otrzymaliśmy cenne materiały.
  • dla całej Rady Pedagogicznej
  • dla Rodziców uczniów – materiały:

CYBER Rodzice

Poradnik dla rodziców_pazdziernik 2018

• dla uczniów klas 7 i 8

2. We wszystkich klasach 4-7 na lekcjach informatyki odbyły się dyskusje związane z cyberprzemocą i uzależnieniami od gier i internetu. Uczniowie obejrzeli filmy edukacyjne.

3. Wszyscy uczniowie klas 4 grup p. Wnukowicz przygotowywali program w programie SCRATCH o tematyce cyberprzemocy. Ochotnicy ze wszystkich klas 4 wzięli udział w szkolnym konkursie o Cyberzagrożeniach i uzależnieniach. Zwycięscy otrzymali gratulacje i nagrody.

4. Konferencja Dzień Bezpiecznego Internetu 2018 – materiały dla Rodziców

6 lutego uczestniczyłam w konferencji będącej centralnym punktem obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2018, skierowanej do przedstawicieli sektora edukacyjnego, profesjonalistów pracujących z dziećmi oraz mediów. Organizatorem konferencji było Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą NASK i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem wydarzenia była Fundacja Orange, zaś partnerami Facebook i Multimediawszkole.pl.

Organizatorzy przygotowują dla uczniów, rodziców i nauczycieli szereg cennych materiałów. Chciałabym Państwu polecić niektóre, np. broszury i filmy edukacyjne: http://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne.html

Przykładowe:

• „Zostań znajomym swojego dziecka”

Broszury informacyjne wraz z radami dla rodziców i opiekunów – jak postępować w codziennych sytuacjach związanych z korzystaniem przez dzieci z Internetu czy urządzeń mobilnych. Do broszur dołączone są filmy.

1. materiały multimedialne – filmy
  2. broszura cz. 1
  3. broszura cz.2
  • „Bezpieczeństwo dzieci online”