Nasze pasje – Kostka Rubika

Chyba każdy wie, co to jest ? Jednak tylko nieliczni, potrafią ją ułożyć i wystarcza im na to niespełna minuta.

Kostka Rubika to zabawka logiczna wynaleziona przez Ernő Rubika  w 1974 roku. Twórca zabawki urodził się w Budapeszcie. Po raz pierwszy ułożył kostkę miesiąc po zrobieniu prototypu. Później stworzył własną firmę o nazwie Rubik Stúdió, gdzie wymyślał kolejne kostki. Ernő Rubik w 2014 roku otrzymał najwyższą Węgierską odznakę – Wielki Krzyż Orderu św. Stefana.

Okej , tyle o twórcy. Wróćmy do kostki. Liczba kombinacji ułożenia kostki Rubika to 43 tryliony sposobów. Aktualnym rekordzistą świata w układaniu kostki 3x3x3 jest Lucas Etter – jego czas wynosi 4,9 sekund. Został ustanowiony na River Hill Fall w Clarksville, Maryland, Stany Zjednoczone. Z kolei polskim rekordzistą jest  Michał Pleskowicz – jego czas wynosi 5,81 sekundy. Istnieje też kostka 2x2x2, jest ona nieco mniejsza niż kostka 3x3x3. Rekordzistą w jej układaniu jest Polak , Maciej Czapiewski, a jego czas wynosi 0,49 setnych sekundy. Rekord ten został ustanowiony na festynie Grudziądz Open 2016.

Od wynalezienia i wprowadzenia do sprzedaży pierwszej kostki ludzie zastanawiali się, jaka jest minimalna liczba ruchów potrzebna do jej ułożenia. W 2010 zespół matematyków z pomocą Google, udowodnił, że „boską” liczbą dla kostki Rubika jest 20. To znaczy, że z każdego układu pól można ułożyć kostkę Rubika w 20 ruchach (jednak zwykle wystarczy tylko 15-19 ruchów).
Może i wy chcecie zgłębić tajniki ułożenia wszystkich ścianek? Mogę zdradzić ten sekret.

Michał Hreczuch klasa 4c