Wywiad z Niezwykłą Kobietą-Powstańcem

Wywiad z Niezwykłą Kobietą-Powstańcem,

Sprawiedliwą Wśród Narodów Świata

W ramach przygotowań do konkursu historycznego „Bohaterowie są wśród Nas” Wiktor Rodkiewicz- uczeń klasy 6a przeprowadził wywiad
z łączniczką zgrupowania ,,Żaglowiec” w czasie Powstania Warszawskiego, mieszkanką Ochoty–Panią Janiną Rożecką (z domu Gutowska), pseudonim „Dora”– kobietą o wielkiej odwadze i charyzmie. Podczas okupacji Pani Janeczka ukrywała w swoim domu na Żoliborzu Żydów (m.in. Henryka Teichera i Irenę Palenker). Za niesienie bezinteresownej pomocy osobom pochodzenia żydowskiego została uhonorowana medalem i tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata przyznawanym przez Instytut  YadVashem w Jerozolimie (14 marca 1988r.), a w 2008r. otrzymała honorowe obywatelstwo Izraela.

Wiktorowi gratulujemy pięknego wywiadu i życzymy sukcesu na konkursie!