Spotkanie z Ocalałą z Holokaustu – Panią Haliną Birenbaum

22 lutego 2022 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wyjątkowym spotkaniu online z panią Haliną Birenbaum Ocalałą z Holokaustu polsko izraelską pisarką, tłumaczką i poetką, uhonorowaną w 2018r. tytułem Honorowego Obywatela miasta stołecznego Warszawy.

W czasie II wojny światowej pani Halina Birenbaum była w getcie warszawskim, przeżyła obozy: Majdanek, Auschwitz Birkenau, Ravensbrück oraz Neustadt Glewe. W 1947 r. wyemigrowała do Izraela. W 2001 r. Polska Rada Chrześcijan i Żydów przyznała jej tytuł Człowieka Pojednania.

Pani Birenbaum opowiadała uczniom o czasie prześladowań w okresie Holokaustu, o Zagładzie, Pojednaniu i Pamięci…, by nigdy nie powrócił już ten mroczny czas…

Pani Halino serdecznie dziękujemy! To był zaszczyt!

Dziękujemy również Dyrektorowi Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dr. Piotrowi Cywińskiemu za zorganizowanie spotkania i umożliwienie uczniom udziału w niekonwencjonalnej lekcji historii.