Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”

Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w obchody tego święta. Mając na uwadze to, jak ważna jest mowa ojczysta, poznawali tajniki wiedzy o języku polskim. Nie zabrakło quizów, gier językowych, a także konkursów – klasy 7 i 8 napisały dyktando, które było nie lada wyzwaniem! Z tej potyczki ortograficznej na poziomie poszczególnych klas najlepiej wybrnęli:

  • Kinga Wojtasińska z klasy 7a,
  • Jan Przewoźniak z klasy 7b,
  • Jan Nowacki z klasy 7c,
  • Jagoda Paszkiewicz z klasy 7d,
  • Maja Dąbrowska z klasy 8a,
  • Natasza Kaliszewska z klasy 8c.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a dzień 21 lutego na stałe wpisujemy do szkolnego kalendarza!

W Dhace, stolicy Bangladeszu, pięciu studentów tutejszego Uniwersytetu organizuje pokojową demonstrację, domagając się uznania ich języka ojczystego – bengalskiego – za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan. Niestety ten dzień jest dniem ich śmierci…

17 listopada 1999 roku UNESCO ustanowiło święto, którym jest Międzynarodowy Dzień Języka ojczystego. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Społeczność szkolna aktywnie włączyła się w działania na rzecz kultury języka poprzez gazetki tematyczne, plakaty i lekcje poświęcone poprawności językowej. Zapraszamy do odwiedzenia strony Kreatywna pedagogika i odkrycia na nowo tajemnic języka polskiego poprzez zabawę nad  redakcją tekstu (Za)fajny tekst.

https://kreatywnapedagogika.wordpress.com/2021/02/21/fajny-jezyk-ojczysty/?fbclid=IwAR00csHJjQ1cAG12tNngvevk8DM-xdI5t–tVkDsvhtMA2Hma5u8i49H5vw

 

This slideshow requires JavaScript.

 

This slideshow requires JavaScript.