Rowerowy maj ,,Razem dla klimatu” informacje dla rodziców/opiekunów

Drodzy Rodzice i Opiekunowie!

Serdecznie zapraszamy do aktywnego włączenia się w tegoroczną edycję kampanii społeczno-edukacyjnej Rowerowy Maj, której przyświeca hasło „Dla klimatu”, by podkreślić, że wybór ekologicznego środka transportu ma znaczenie nie tylko dla nas samych, ale również dla całej planety.

Zasady udziału w kampanii są proste: przez cały maj zachęcamy uczniów, aby codziennie docierali do swoich placówek w sposób aktywny – na rowerze, deskorolce, rolkach lub hulajnodze (z wyłączeniem hulajnóg elektrycznych).

Zakładamy, że dystans, który mają przejechać uczniowie to co najmniej 500 metrów. Może to być dla rodziców idealna okazja, by zostawić samochód w garażu i pokonać aktywnie z dzieckiem całą drogę lub przynajmniej jej część, gdy odległość nie pozwala na całkowitą rezygnację z 4 kółek.

W zamian za aktywną podróż uczestnicy otrzymują od nauczyciela dwie naklejki: jedną na swój dzienniczek rowerowy, drugą na wspólny plakat. Naklejka przydzielona w danym dniu obejmuje dojazd do szkoły i powrót do domu.

Najlepsze szkoły w Warszawie otrzymują nagrody rzeczowe. Dodatkowo nagradzamy najaktywniejsze klasy w formie wycieczek lub warsztatów. Aktywni uczestnicy także są wyróżniani – otrzymują zniżki i darmowe wejściówki do partnerujących kampanii centrów rozrywki i edukacji.

W czerwcu planowany jest ekologiczny piknik na zielonych terenach przy Pawilonie Edukacyjnym Kamień, gdzie po wspólnym przejeździe rowerowym wręczymy nagrody dla najaktywniejszych placówek oraz zapewnimy liczne atrakcje dla małych i dużych.

Ale Rowerowy Maj to nie tylko nagrody materialne, kampania wpływa przede wszystkim na kształtowanie pozytywnych nawyków transportowych, promuje zdrowy styl życia, wspiera samodzielność dzieci, zasady zdrowej rywalizacji i gry fair play. Każda rowerowa aktywność zwiększa szansę na zdobycie nagrody indywidualnej, jak i klasowej. Dążenie do wspólnego celu zacieśnia relacje między uczniami, wzmacnia koleżeństwo i umiejętności pracy zespołowej.

Aby dzieci mogły aktywnie i bezpiecznie uczestniczyć w Rowerowym Maju, konieczne jest ich właściwe przygotowanie oraz wspieranie ich zaangażowania. Rola rodziców/opiekunów jest więc kluczowa w powodzeniu kampanii. To na Was spoczywa decyzja o uczestnictwie, ale również właściwe przygotowanie dzieci i sprzętu. Sprawny jednoślad, wspólne wybranie najbezpieczniejszej drogi do szkoły i przejechanie trasy, omówienie zasad uczestnictwa w ruchu drogowym, to podstawa. Niemniej ważna jest sama postawa dorosłych. Warto przynajmniej podczas kampanii zamienić samochód na rower i towarzyszyć dziecku w drodze do szkoły, czy samemu wybrać aktywne formy przejazdu do pracy – najlepiej, gdy przykład idzie z góry, a nawyki transportowe kształtują się u dzieci przez modelowanie.

Liczymy na Państwa zaangażowanie i życzymy pięknego, aktywnego Rowerowego Maja.

Koordynatorki akcji to pani Aleksandra Maletka i pani Anna Soszka.