Akcja Żonkile-upamiętnienie 80.rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim

Łączy nas pamięć…

Wolontariusze z naszej szkoły wzięli udział w społeczno-edukacyjnej Akcji ,,Żonkile”, której organizatorem było Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Akcja ta ma na celu propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim. W tym roku tematem przewodnim były losy ludności cywilnej. Akcja dedykowana była cywilom – około 50 tysiącom kobiet, mężczyzn i dzieci przebywających w kryjówkach na strychach domów i podziemnych bunkrach w trakcie walk, a także w gruzach getta po upadku powstania. Przez wiele tygodni pozostawali oni nieuchwytni dla niemieckich żołnierzy, a ich opór był tak samo ważny, jak opór tych, którzy walczyli z bronią w ręku.

Uczniowie na ulicach Warszawy informowali mieszkańców stolicy i przyjezdnych o Akcji oraz wręczali Żonkile na znak, że Łączy Nas Pamięć… W klasach-na lekcjach języka polskiego i historii przeprowadzono zajęcia o tematyce upamiętniającej tę ważną rocznicę-na podstawie materiałów edukacyjnych przesłanych do szkół przez organizatorów.

Był to dla nas dzień pełen zadumy i refleksji w Roku Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego ustanowionym 29 listopada 2022r. przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej.

Wolontariuszom-serdecznie dziękujemy!