Tajemnicze dzieje obrazów Jana Matejki -historia na fotografii z Narodowego Archiwum Cyfrowego

3 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w lekcji archiwalnej ,,Tajemnicze dzieje obrazów Jana Matejki” prowadzonej przez p. Dorotę Bieńkowską z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Temat lekcji został zaproponowany uczniom w związku z ogłoszeniem przez Senat roku 2023-Rokiem Jana Matejki. ,,Jan Matejko konsekwentnie realizował misję artysty i prezentował postawę obywatelskiej służby narodowi. Jego celem było ukazanie w dziełach sztuki przyczyn upadku I Rzeczypospolitej oraz przypomnienie jej chlubnej przeszłości i dawnej potęgi. W ten sposób przekonywał Polaków żyjących pod zaborami o wartości ich kulturowego dziedzictwa i podtrzymywał dążenia do odzyskania niepodległości” .

Podczas zajęć uczniowie poznali życie i dokonania artysty, dowiedzieli się, jakie losy spotkały największe dzieła Mistrza. Doskonałą dokumentacją tej historii były archiwalne fotografie z zasobu NAC.

Pani Dorocie Bieńkowskiej dziękujemy za ciekawe lekcje!