W radością informujemy, że w roku szkolnym 2024/2025 przystąpiliśmy do szóstej edycji projektu Szkolny Budżet Obywatelski (SBO).
Szkolny Budżet Obywatelski (SBO) to proces, w którym o przeznaczeniu części szkolnego budżetu (wyznaczonej najczęściej przez dyrekcję lub radę rodziców) decyduje społeczność szkolna. Uczniowie, a także rodzice, nauczyciele zgłaszają pomysły oraz tworzą projekty. Następnie sami wybierają te, które ich zdaniem są najbardziej atrakcyjne i potrzebne. Wyjątkowość szkolnego budżetu polega na tym, że łączy, integruje i uczy współpracy różne grupy szkolne: uczniowską, nauczycielską, czy pracowników administracji. Przy okazji uczniowie uczą się o świecie szkolnych finansów. Szacując koszt swoich pomysłów, zaczynają widzieć, jakie możliwości i ograniczenia wiążą się z określonymi kwotami. Koordynatorką projektu z ramienia szkoły jest pani Honorata Gutmańska.
Dzięki realizacji Szkolnego Budżetu Obywatelskiego:
- wzrasta sprawczość uczniów i poczucie ich wpływu na sprawy szkoły,
- uczniowie są włączeni w decydowanie o sprawach szkoły i zyskają wiedzę na temat jej funkcjonowania.
- wzrasta rola samorządów uczniowskich w szkołach,
- społeczności szkolne dowiadują się o działaniu warszawskiego budżetu obywatelskiego,
- poszerzamy katalog dobrych praktyk i model SBO, skrojony do potrzeb warszawskich szkół.
Projekt Szkolny Budżet Obywatelski jest współfinansowany ze środków m.st. Warszawy w ramach miejskiego konkursu Młodzi kompetentni Warszawiacy w swoim mieście 2024-2025.
![](https://sp23.warszawa.pl/pl/wp-content/uploads/2024/11/4efbb8b8-ba43-41ac-8bdd-646fe5d991a3-225x300.jpg)