Laboratoria przyszłości

O programie i jego założeniach: https://www.gov.pl/web/laboratoria

W okresie wakacji odbywało się kompletowanie sprzętu zakupionego w ramach rządowego programu Laboratoria przyszłości realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach programu szkoła otrzymuje od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

W sierpniu nauczyciele odbyli szkolenie z zakresu wykorzystania w pracy programu  Corinth 3D. Aplikacja edukacyjna Corinth to jeden z wielu przykładów multimedialnych programów, które przydają się w nauce różnych zagadnień lub przedmiotów. Cechuje ją niezwykłe bogactwo modeli interaktywnych, posiadających nawet bardzo szczegółowe elementy. Dzięki temu, dzieci są w stanie poznać dokładnie między innymi skomplikowaną biologię człowieka, która wykładana w podręcznikach może wydawać się nieco trudna do przyswojenia. Corinth – program edukacyjny służyć może także nauce geometrii poprzez prezentację figur, ich opisu, a także niezwykle przydatnych modeli 3D. Dzięki nim w łatwy sposób można sobie wyobrazić dane figury, bez konieczności prób rysowania ich w zeszycie.

Zgodnie z założeniami programu zakupiono wyposażenie podstawowe w skład, którego weszły:

✔ drukarka 3D z akcesoriami (w tym aplikacjami, slicerami, ploterami etc.),

✔ mikrokontrolery z czujnikami i akcesoriami,

✔ sprzęt audio-wideo do nauki prezentacji swoich osiągnięć,

✔ Okulary ClassVR Premium,

W ramach wyposażenia dodatkowego zakupiono:

✔ zestawy do konstruowania oryginalnych robotów i nauki ich programowania,

✔ zestawy modelarskie wraz z akcesoriami – zestawy z wyposażeniem do nowoczesnej pracowni technicznej,

✔ zestawy konstrukcyjne z różnych dziedzin, czyli doświadczenia STEAM, łączące w sobie elementy nauki, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki,

✔ różnorodne klocki do samodzielnej konstrukcji – rozwijające w uczniach kreatywne myślenie,

✔  Pracownia LEGO Education Robotyka 1-3 i 4-8,

✔ Robot Artie 3000, Robot mBot Ranger,

✔ kamerę cyfrową SONY, aparat cyfrowy Canon , wizualizer, laptop multimedialny 2.

Wybrane w katalogu propozycje wyposażenia dodatkowego stawiają na rozwój praktycznych umiejętności, kreatywnego myślenia, rozwiązywania problemów i konstruowania własnych projektów. Zestawy STEAM podnoszą atrakcyjność zajęć, zwiększając zaangażowanie uczniów w proces nauki. Podobnie jak klocki konstrukcyjne i zestawy modelarskie, pozwalają na rozwój indywidualnych zainteresowań i talentów wśród uczniów.  Wyposażenie wykorzystane zostanie między innymi na robotyce, przyrodzie, informatyce, matematyce oraz na zajęciach edukacji wczesnoszkolnej. Uczniowie będą mogli korzystać ze sprzętu podczas przygotowania filmów promocyjnych szkoły.