Akcja Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”

Szkoła Podstawowa nr 23 aktywnie włącza się  w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”, której celem jest pielęgnowanie pamięci o bohaterach, którzy zapisali się w historii ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku  dla ich życia i dokonań. W  roku ważnych wydarzeń – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej  i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – warto uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani  z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

W ramach akcji „Szkoła pamięta” można m.in.:

  • uporządkować i odwiedzić groby osób zasłużonych i cenionych w danej społeczności;
  • odwiedzić lokalne miejsca pamięci i zgłębić ich historię;
  • zapalić znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej;
  • posprzątać bezimienne i opuszczone groby, zorganizować zbiórkę kwiatów i zniczy, by udekorować te groby;
  • odwiedzić groby zmarłych nauczycieli z danej placówki;
  • wesprzeć działania organizacji opiekujących się polskimi cmentarzami i miejscami pamięci za granicą;
  • zaprosić lokalnego bohatera, by podzielił się swoimi wspomnieniami;
  • zorganizować wystawę upamiętniającą ważne dla danej społeczności wydarzenie;
  • zorganizować wycieczkę patriotyczną.