Obchodzimy 155 rocznicę urodzin Radowej Księżniczki!

7 listopada obchodzimy rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej-Curie – 155! To doskonała okazja, żeby wspomnieć wspaniałą Kobietę, która nigdy nie otrzymała polskiego obywatelstwa!

Maria Salomea Skłodowska-Curie polsko-francuska uczona zajmująca się fizyką doświadczalną i chemią fizyczną, podwójna noblistka – laureatka Nagrody Nobla z fizyki (1903) i chemii (1911). Głód wiedzy zaprowadził Ją do Paryża, by podjąć studia na Sorbonie (w XIX wieku kobiety nie mogły studiować na ziemiach polskich), tam rozwinęła swoją karierę naukową. Była prekursorką nowej gałęzi chemii – radiochemii. Do jej dokonań należą: rozwinięcie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu. Z jej inicjatywy prowadzono także badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości.

Należy do grona jedynie czterech osób, który otrzymały Nagrodę Nobla więcej niż raz. Wśród nich jest jedną z dwóch, które otrzymały nagrody w różnych dyscyplinach. W tej czwórce jest też jedyną kobietą oraz jedynym uczonym uhonorowanym w dwóch różnych naukach przyrodniczych. Mimo polskiej narodowości i sentymentów do kraju, nigdy nie otrzymała polskiego obywatelstwa – do Francji wyjechała z paszportem Imperium Rosyjskiego. Maria Skłodowska-Curie to pierwsza kobieta, która spoczęła w paryskim Panteonie w dowód uznania zasług naukowych. Należy podkreślić związki Noblistki z Ochotą. 7 czerwca 1925 r. przy ulicy Wawelskiej dokonano uroczystego wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę Instytutu, z udziałem m.in. Marii Skłodowskiej-Curie i Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Stanisława Wojciechowskiego. Plany przyszłej placówki opracowano pod kierunkiem Marii Skłodowskiej oraz światowej sławy lekarza i uczonego – prof. Claudiusa Regaud, kierownika działu klinicznego Instytutu Radowego w Paryżu.