Spotkanie z Ocalałą z Holokaustu-p. Elżbietą Ficowską-przygotowanie do akcji społeczno-edukacyjnej ,,Żonkile”

W związku z przygotowaniami do akcji społeczno-edukacyjnej ,,Żonkile”, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu online z Ocalałą z Holokaustu-p. Elżbietą Ficowską. Spotkanie zostało zorganizowane dla wolontariuszy przez Muzeum Żydów Polskich POLIN.

Pani Elżbieta Ficowska opowiedziała uczniom o Holokauście. Jej opowieść przeplatana była materiałami dokumentalnymi przygotowanymi przez POLIN. ,,Ocalała” urodziła się w getcie warszawskim. Rodzice zginęli w czasie wojny. Jako półroczne niemowlę, z inicjatywy Ireny Sendlerowej, została przewieziona na aryjską stronę w drewnianej skrzynce-z łyżeczkami i uratowana przed zagładą. Po wojnie pełniła funkcję przewodniczącej Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu. Obecnie jest członkinią Komitetu Wspierania Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, aktywną działaczką społeczną.

Pani Elżbiecie Ficowskiej dziękujemy za niecodzienną lekcję historii!