,,Spragnieni wolności” szlakiem Powstańców Warszawskich

W związku z ustanowieniem przez Sejmik Województwa Mazowieckiego 2024 roku Rokiem 80 rocznicy Powstania Warszawskiego,28 lutego 2024r. wolontariusze z naszej szkoły udali się pod Pomnik Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich, by oddać hołd Powstańcom Warszawskim. Przewodnik po Muzeum Powstania Warszawskiego, prezes Oddziału Dyspozycyjnego ,,B” Kedyw Okręgu Warszawa ŚZŻAK-p. Anna Witkowska przybliżyła uczniom historię powstańczego zrywu, 63 dni heroicznej walki Powstańców, której celem było wyzwolenie okupowanej przez Niemców stolicy oraz niepodległa Polska, wolna od niemieckiej i sowieckiej dominacji. Pani Anna Witkowska pokazała uczniom miejsce dawnego wejścia do Kanałów upamiętnione tablicą na ścianie Gmachu Ceł Królewskich oraz tablicę upamiętniającą żołnierzy Oddziału Dyspozycyjnego ,,B” Kedyw AK w Kościele Garnizonowym. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Związku Powstańców Warszawskich przy ul. Długiej 22, gdzie uczniowie z przewodnikiem zwiedzili wystawę stałą ,,Spragnieni wolności” oraz wzięli udział w spotkaniu ze Świadkiem Historii-p. Jerzym Substykiem ps. ,,Jurny”-Powstańcem Warszawskim, wiceprezesem Prezydium Zarządu Związku Powstańców Warszawskich.

Wycieczka Szlakiem Powstańców Warszawskich była ciekawą, niekonwencjonalną lekcją historii. Panu Jerzemu Substykowi i p. Annie Witkowskiej- serdecznie dziękujemy!