Gala podsumowująca V edycję konkursu ,,Armia Krajowa – Bohaterowie”

26 kwietnia 2024 r. w budynku PAST- y, w siedzibie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warszawa przy ul. Zielnej 39 odbyło się  uroczyste podsumowanie V edycji konkursu historycznego ,,Armia Krajowa – Bohaterowie″, którego organizatorem była nasza szkoła. Konkurs skierowany był  do uczniów klas 4 – 8 szkół podstawowych z terenu województwa mazowieckiego. Patronat honorowy objęli nad nim: Burmistrz Dzielnicy Ochota, Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Archiwum Akt Nowych, partnerem konkursu-Narodowe Archiwum Cyfrowe. Konkurs został wpisany przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty do wykazu konkursów punktowanych na świadectwie do szkół ponadpodstawowych.

Celem konkursu było:

– kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży poprzez propagowanie i pogłębianie wiedzy o organizacji i działalności Armii Krajowej i jej poprzedniczkach – Służbie Zwycięstwu Polski, Związku Walki Zbrojnej,

– kształtowanie tożsamości narodowej poprzez rozwijanie poczucia przynależności do narodu i państwa,

– kultywowanie wartości, ideałów i postaw żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego,

– zainspirowanie i zachęcenie młodzieży do podjęcia samodzielnych studiów nad historią, sięgania do źródeł historycznych, badań i oceny tych źródeł.

Na konkurs wpłynęły 504 prace w dwóch kategoriach: album tematyczny oraz portret Bohatera. Gali towarzyszył niezwykle wzruszający, skłaniający do refleksji montaż słowno-muzyczny -uroczysty Apel Pamięci- w hołdzie Żołnierzom Armii Krajowej walczącym o wolną i suwerenną Polskę, w którym uczniowie podkreślili Ich bohaterstwo i niezłomną postawę.

Nagrody zwycięzcom wręczyli: Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warszawa-p. Łucjan Sokołowski, członkowie zarządu Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego-p. Jacek Antoszewski i p. Krzysztof Pajączek, Zastępca Dyrektora Narodowego Archiwum Cyfrowego- p. Katarzyna Plewka, Zastępca Dyrektora Archiwum Akt Nowych- p.Elżbieta Piliszek, kierownik oddziału popularyzacji zasobu archiwalnego w Narodowym Archiwum Cyfrowym- p.Monika Mossakowska-Biało.

Nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursu podziękowania wręczyła dyrektor szkoły p. Anna Kozyra. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach!