Gala Jubileuszowa 70- lecia szkoły

25 listopada społeczność Szkoły Podstawowej nr 23 im. E. Szymańskiego celebrowała Jubileusz 70- lecia placówki. Bolesław Prus mawiał, że „Rocznice są wzniesieniami w krajobrazie naszego życia”. To chwile, wobec których nie można przejść obojętnie, momenty wyjątkowe, skłaniające do refleksji i przemyśleń. W uroczystości udział wzięli burmistrz dzielnicy Ochota m. st. Warszawy Pani Dorota Stegienka, zastępca burmistrza pan Grzegorz Wysocki, naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania pan Krzysztof Grochowski, radne Dzielnicy Ochota pani Barbara Laszczkowska oraz pani Irena Parzych. Uroczystość uświetnili przedstawiciele  Rodziny Państwa Szymańskich oraz Rady Rodziców, byli dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy, którzy na przestrzeni minionych lat tworzyli historię szkoły, dyrektorzy ochockich przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz instytucji współpracujących w obszarze działań na rzecz edukacji.

Jubileusz 70- lecia szkoły to ważna data w kalendarzu uroczystości; to święto, w którego obchody wpisana jest  przeszłość i teraźniejszość, historia i współczesność. Wspomnienia mają w sobie wiele poetyckiej swobody, pewne zdarzenia opuszczają, inne wyolbrzymiają, ale  pamięć ludzka gnieździ się głównie w sercu. Jubileuszowa gala była ukoronowaniem działań podjętych w ramach obchodów święta szkoły: konkursu plastycznego ,,Moja szkoła wczoraj, dziś, jutro”; projektu matematycznego ,,Szkoła w liczbach i procentach”,  konkursu literackiego ,,List do mojej szkoły”. Nie zabrakło dodatku Jubileuszowego gazetki szkolnej. Uroczystość miała charakter podróży sentymentalnej, w którą zabrał zgromadzonych gości kronikarz szkoły, opowiadając o historii szkoły od momentu jej powstania w roku 1952 po współczesność. W kolejnej części programu artystycznego przypomniana została sylwetka patrona, Edwarda Szymańskiego, poety dwudziestolecia międzywojennego, którego twórczość literacka wpisana jest w życie szkoły. Na koniec goście obejrzeli program artystyczny, ze śpiewem i tańcem w tle. Szczególnie wzruszającym momentem był występ dzieci z Ukrainy.

Po części oficjalnej i artystycznej był czas na rozmowy, wspomnienia przy smacznym poczęstunku.

Życzymy całej szkolnej społeczności w tym szczególnym dniu, dniu Jubileuszu, pięknych wzruszeń, głębokich przeżyć do których po latach z sentymentem uśmiechniecie się, bo jak mawiał Jeanie Moreau ,,Najpiękniejsze wspomnienia, to te które mamy jeszcze  przed sobą, a  przeszłość zachowana w pamięci staje się częścią teraźniejszości”.

Numer Jubileuszowy gazetki szkolnej

Z wizytą u kronikarza szkoły