Podróż sentymentalna… o Melchiorze Wańkowiczu

Literatura to nie tylko fikcja, zaś autorzy książek oraz opisani na ich kartach bohaterowie mogą okazać się naszymi sąsiadami, mieszkającymi tuż obok, za rogiem. Przekanało się o tym prawie 100 uczniów naszej szkoły, którzy wzięli udział w niesamowitej podróży poprzez barwne opowieści z historią rodziny i kraju w tle. W czwartek 18 kwietnia odbyło się bowiem spotkanie z rodziną Melchiora Wańkowicza, w którym uczestniczyli uczniowie wszystkich klas siódmych oraz ósmych. W podróż po Kresach, Warszawie oraz Nowym Jorku zabrali nas Dawid Walendowski, prawnuk autora „Ziela na kraterze” oraz prawnuczka brata mistrza polskiego reportażu Maria Środoń. Niezwykle ciekawe i śmieszne anegdoty przeplatały się z dziejami Polski. Szkoła pod zaborami, utrata majątku, II wojna światowa oraz czasy komunistyczne stały się tak namacalne, jak Domeczek na Żoliborzu, Jerka, ślub w kościele pw. Św. Jakuba przy ul. Grójeckiej, mieszkanie przy ul. Dantyszka, ruch hippisowski, hodowla kur i życie w Nowym Jorku oraz szczekanie sznaucera o imieniu Goliat. Były także zdjęcia. Elegancja strojów z epoki oraz emocje wypisane na twarzach uwiecznionych na fotografiach postaci wywoływały nostalgię. Nad wszystkim unosiła się atmosfera zrozumienia, miłości i więzi. To zdecydowanie była lekcja o rodzinie. Literatura okazała się tylko jednym z wielu jej aspektów. Wydarzenie było możliwe dzięki uprzejmości i zaangażowaniu pani Joanny Saneckiej-Wojdy. Serdecznie dziękujemy!